Rubriky
Nezařazené

Štrúdľa

štrúdľa, štrůdl

štrúdľa, štrůdl

Zopár rokov som piekla štrúdle iba z lístkového cesta. Keď mi ale to kupované prestalo chutnať a začala som si pripravovať vlastné, vyskúšala som aj ťahané cesto a ukázalo sa, že je jednoduchšie, nemusím si ho plánovať dopredu, a suroviny naň mám skoro vždy doma. Štrúdľa z neho je krehkejšia, voňavejšia a rýchlejšia (aj v príprave, aj v jedení) . Najzložitejšie je uvoľniť stôl od kníh, ceruziek, misiek, vázičiek a sviečok a zabrániť, aby sa naň čokoľvek vrátilo skôr, ako bude pekáč v rúre. K tomu treba miesto na misu s jablkami, misu s cestom, misku s maslom, dózu s cukrom a miesto na miesenie cesta…

Doporučujem pozrieť si toto video, a pri realizácii nevynechať časť s mlátením cesta o dosku. Nemám tušenie, akým spôsobom to funguje, ale funguje. Skúšala som to s plieskaním aj bez neho, a bol v tom naozaj rozdiel – bez neho sa niekedy podarilo cesto vytiahnuť na hrúbku hodvábneho papiera a niekedy nie, s ním sa to podarilo zakaždým.

Cesto:
350 g hladkej múky, najlepšia je so zvýšeným obsahom lepku (predáva sa ako múka na pizzu), alebo aspoň čo najkvalitnejšiu
1 vajce
1 polievková lyžica octa
30 g masti alebo oleja či masla
125g vlažnej vody


Náplň:
cca 1 kg jabĺk
cukor a škorica podľa chuti
120 g rozpusteného masla
strúhanka z 2 rožkov a lyžička masla na opečenie

Z odvážených surovín odoberieme lyžicu múky a použijeme ju na podsypávanie počas hnietenia. Zbytok v miske premiešame a ďalej spracovávame na doske, kým nieje kompaktné. Teraz prichádza oná časť s búchaním, priznávam, že z celého procesu ma toto baví najviac. Cesto prikryjeme miskou, na ktorú postavíme kastrólik s horúcou vodou a necháme približne 20 minút odpočinúť. Strúhanku pomaly opečieme na masle kým nezačne voňať a presypeme ju do misky. Olúpeme jablká, namočíme do vody s citrónovou šťavou alebo trochou octa, aby nezhnedli, rozpustíme maslo a pripravíme si cukor a škoricu .
Odpočinuté ceto rozdelíme na 2 časti, jednu necháme ďalej pod miskou, druhú najprv vyvaľkáme na čo najvačší rozmer a premiestnime na stôl s jemne pomúčeným plátnom, potrieme maslom a začneme vyťahovať. Technika je dobre vidieť na videu, upozorňujem iba, že ten pán má asi tak 2x viac cesta a robí z neho jednu štrúdľu, ale tak sa okradneme o dva výborné okraje a manipulácia s menšími kusmi je aj jednoduchšia.
Z vytiahnutého cesta odrežeme okraje (robím to kolieskom na pizzu), potrieme maslom, posypeme opečenou strúhankou a na jeden koniec navrstvíme nakrájané jablká. Dávam prednosť tenkým plátkom, ktoré posypem cukrom a škoricou, ale ani kocky niesú zakázané. Len slzičkovému strúhadlu by som sa radšej vyhla – jablká pri takejto úprave pustia priveľa šťavy. Môžeme posypať hrozienkami alebo nasekanými orechmi.

Cesto zavinieme, konce nemusíme veľmi stláčať, iba tak, aby z nich nevykúkali jablká, a premiestnime na pekáč vymastený maslom, alebo vyložený papierom. Rovnako pripravíme druhú časť cesta. Obe štrúdle popicháme vidličkou, aby mohla unikať para, potrieme maslom a dáme piecť do rúry vyhriatej na 190°C. Počas pečenia možeme maslom potrieť aj niekoľkokrát, ale nieje to nevyhnutné.

V krájaní mám veľké medzery, papierovo tenké chrumkavé vrstvy sa mi celkom neesteticky polámu a nepomáha ani zúbkovaný nôž. Maskujem to cukrovým popraškom, a zatiaľ si nikto nesťažoval, tak po dokonalosti nepátram.

Náplne sa dajú obmieňať. Obľúbenú máme tvarohovú, ale funguje iba z domáceho hrudkovitého tvarohu, ktorý sa zmieša s cukrom a škoricou a vajíčkom (to ani nedávam, ak je tvaroh pekne šťavnatý). Kupovaný pustí veľa vody, zatiaľ som nenašla značku, ktorá by toto nerobila. Ak sa nájde dobrovoľník na mletie, tak pečiem aj makovú, alebo pre zmenu posypem omastené cesto rozmrveným balkánskym syrom a mám slanú variantu. Iné kombinácie som vyskúšať nestihla.

3 reakce na „Štrúdľa“

Štrúdľa je úplne skvelá, a z tenučkého cesta fantastická. Pre mňa boli vždy tie ostatné – z lístkového cesta a iného – len záviny. Slanej som prišla na chuť až postupom rokov a robíme ju z nastrúhaných zemiakov s čiernym korením. L

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *