Rubriky
Nezařazené

Čokoláda a mäta

čokoládovo-mätová zmrzlina

Čokoláda a mäta – láka ma to od vtedy, čo mám zmrzlinovač. Čokoládové zmrzliny ale niesú tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo – ak sa to preženie, zmes priveľmi stuhne. Túto skúsenosť mám potom, ako som jednoducho do vanilkového základu pridala nasekanú čokoládu a po vychladení vyškrabávala z džbánku lyžicou a servírovala s kopčekom šľahačky – zmrzlinovač sa k slovu vôbec nedostal. Po ďalšom dolaďovaní a uberaní cukru a žĺtkov a smotany a mlieka a pridaní mäty je tu konečne výsledok, ktorý je schopný aspoň na chvíľu zahnať smútky a dovolí  oddať sa naplno harmónii chutí rozpúšťajúcich sa na jazyku (koniec chvíľky poézie)

Na 1 l zmesi do zmrzlinovača

2 veľké hrsti mäty

2 + 3 lyžice cukru

3 žĺtky

200 g horkej čokolády

350 ml smotany na šľahanie

350 ml plnotučného mlieka

Mätu s dvoma lyžicami cukru rozdrvíme, zalejeme smotanou a zohrejeme. Necháme lúhovať aspoň 4 hodiny, opäť zohrejeme a precedíme do misky s nasekanou čokoládou, ktorá sa rozpustí a spojí na voňavý, hodvábne jemný krém. Žĺtky vyšľaháme s tromi lyžicami cukru, zalejeme vriacim mliekom, vlejeme naspäť do kastrólika a na miernom ohni intenzívne šľaháme, kým krém nezačne hustnúť. Krém sa nesmie dostať k bodu varu, žĺtky by sa zrazili. Toto je druhý najkritickejší bod prípravy (prvý je odolať pokušeniu ukryť sa s miskou čokoládovo-mätovo-smotanovej zmesi a osamote ju vylízať). Treba postupovať naozaj opatrne, priveľmi rozpálený kastrólik sa s takmer 100% istotou postará o stuhnutie žĺtka. Intenzívne šľahanie je rovnako rozhodujúce, rýchlo prúdiaca zmes neostane nikdy tak dlho v kontakte s horúcou plochou, aby žĺtky stuhli. Krém nebude tak hustý ako puding, už pri prvých náznakoch hustnutia ho stiahneme z ohňa a chvíľku ešte šľaháme. Vlejeme ho do misky s čokoládovo-mätovou zmesou a necháme v chladničke vychladnúť. Ďalej postupujeme podľa návodu zmrzlinovača, v mojom prípade nasadiť nádobu, spustiť robot, vyliať krém a čakať cca pol hodinky, kým sa sám nezastaví, čo je signál na vyťahovanie lyžíc a ochutnávanie, pretože čerstvo vymiešaná zmrzlina je vždy najlepšia. Zbytok odložíme do mrazničky a pred podávaním necháme pár minút povoliť v chladničke.

mäta a cukor
čokoláda

Pre dobrý výsledok:

– používam čokoládu s obsahom kakaa aspoň 50%, niekedy ešte pridávam lyžicu dobrého práškového kakaa

– nieje mäta ako mäta, vhodná je tá, čo vonia mentolom

– sladím hnedým trstinovým cukrom, ale nieje to nutné

– zmes bude pred vložením do chladničky riedka, po riadnom vychladení ale stuhne do hustoty omáčky

– chladím ju v džbánku so zobáčikom, dobre sa potom leje do zmrzlinovača bez straty či pokvapkania blízkeho okolia

4 reakce na „Čokoláda a mäta“

Chces me zabit?!?! 😀 Po kombinaci cokolada s pomerancem je cokolada s matou druha nejvic nejlepsi na svete, ackoli nikdo jiny v rodine tuto myslenku nesdili. Prece nemuzu sama snist tolik zmrzliny?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *