Rubriky
Nezařazené

Jablkové želé

jablká

Máme na záhrade staručkú jabloň. Každý rok je na nej zopár jabĺk s tuhou šupkou a obyčajne opadajú skôr ako dozrejú, ale v lete je pod ňou tieň, v ktorom sa výborne popíja ranná kávička. Pravda, iba pokiaľ jablká nezačnú opadávať, priestor sa tým stane nebezpečnou zónou a popíjanie sa presunie do bezpečia pod okná.

A ak sa aj podarí jablkám podarí dozrieť, nevyniknú extra chuťou, používam ich len do koláčov alebo na kompót, kde sa trpká chuť stratí alebo je dokonca výhodou. Tento rok som poslednú dávku obetovala na želé podľa Lebovitza – veľmi dobrý nápad, ako zhodnotiť opadané jablká a trochu cukru. Výborné je na nasucho opečené plátky bagetky, potrené maslom, ale aj k paštéte (o tej inokedy).

Potrebujeme približne:

2 kg nakrájaných jabĺk

1,75 l vody

400 g cukru

šťava z 2 citrónov

postup

Postup je jednoduchý:

Jablká umyjeme, vykrojíme otlčené časti a stopky a aj s jadierkami nakrájame na menšie kúsky. zalejeme vodou tak, aby boli ponorené. Neliať jej zbytočne veľa – jablká majú tendenciu vyplávať na povrch, treba ich pritlačiť ku dnu. Povaríme asi 20 minút. Medzitým si pripravíme misu, do ktorej dáme cedník a ten ešte vyložíme plátienkom a vylejeme tam jablká. Plátienko zviažeme, zavesíme nad misu a necháme šťavu vykvapkať. A áno, odoláme pokušeniu uzlíček postláčať a dostať tak šťavy čo najviac, naozaj sa zakalí. Čas závisí na priepustnosti tkaniny – od 2 hodín po celú noc.

Šťavu odvážime a na každého pol litra pridáme 200 g cukru a šťavu z jedného citróna (do hrnca som pridala na 15 minút hviezdičku badyánu a dve tyčinky škorice – nechcela som veľmi výraznú perníkovú príchuť). V širokom kastróle varíme, odparujeme a zbierame penu, ak sa nejaká vytvorí (u mňa žiadna). Čas závisí od obsahu pektínu v jablkách, množstva šťavy, priemeru hrnca a stupňa varnej dosky, ale zhruba po pol hodine začneme kontrolovať hustotu kvapnutím na tanierik vybratý z mrazničky. Ak sa kvapka nerozteká a podrží si tvar, je hotovo. Orientovať sa môžme aj ako Lebovitz teplomerom, ale funguje to aj bez neho – tekutina zmení zvuk a začne tvoriť praskajúce bubliny, vtedy je najvyší čas vyliať do čistých fľaštičiek, vypláchnutých alkoholom. Sterilizovaním som sa nezdržiavala, želé mám v chladničke a s rýchlosťou, akou ubúda, mu nehrozí skaza.

jablkové želé
toust s želé

6 reakcí na „Jablkové želé“

Tohle kdysi udělala mamka. Jednou. Naše mělo nádhernou zlatavou barvu. Já to milovala a pořád to po ní potom chtěla, ale ona už nikdy víc, že je to spousta jablek a práce na málo výsledku. Když jsem se o to potom po létech snažila (měla jsem asi kilo jablečných odkrojků), vyšla mi akorát jablečná šťáva, asi nebylo dost pektinu. Taky dobrý. 😀
Teď si z odkrojků jablek dělám domácí ocet na mytí vlasů… Na něco jiného by asi taky mohl být, ale my ocet tak často nepoužíváme, takže na to nám stačí i ten kupovaný, co pořád máme. 😉

Tak ak si teraz v Brodě, tak sa rozdelím 🙂 Jablkový ocot u nás na odbyt veľmi nejde, zato štrúdle, šťavy a pyré je nedostatok. Tieto jablká ale ozaj boli trpké, možno nejaká odroda na zimu?

Ahoj. Tento recept se mi líbí ale nějak nechápu. Ty jablka se vaří bez cukru jen v troše vody? A ten cukr se dává podle toho kolik je štavy? Díky Marcela

Presne, jablká sa varia bez cukru a ten sa pridáva až do šťavy. Ono by ho aj veľa vyšlo nazmar, keby sa pridával na začiatku, a potom s dreňou vyhodil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *