Rubriky
Nezařazené

Perníčky

peníčky

Pečiete na Vianoce perníčky? Ja sa snažím, ale nie vždy sa mi to podarí. Aj tento rok mi balíček s cestom ostal v chladničke do Troch kráľov, ale zato aspoň mali sólo a nesplynuli v záplave iných koláčikov.

Recept dostala moja mama od kamarátky Kamily dávno-pradávno, keď sa ešte voda sypala a piesok sa lial… No dobre, tak dávno to nebolo, ale rozhodne pamätá časy, keď v samoobsluhe na križovatke o perníkovom korení nechyrovali, a tak sme v mosadznom mažiari drvili klinčeky a badyán. Výsledkom hodinovej otrockej práce bola lyžička preosiateho korenia, ktorá sa hojne „nariedila“ škoricou. Tá našťastie rástla mletá, alebo to aspoň tak vyzeralo, keďže inak sa nepredávala.

K receptu som chvíľami mala výhrady – vyžaduje polohrubú múku miesto hladkej, je tam pomerne dosť masla, vajec i cukru, tak som časom  vyskúšala aj iné – bez cukru iba s medom, bez vajec i s nimi, bez masla… nakoniec som sa vrátila k tomuto receptu. Perníčky podľa neho voňajú a sú krehké a mäkké a dajú sa jesť okamžite. S cukrom som sa dohodla, že ho stačí menej, múku používam z časti celozrnnú, ale viac do toho nezasahujem.

Potrebujeme:

450 g polohrubej múky (robím napoly s pšeničnou celozrnnou)

2 vajcia

125 g zmäknutého masla

125 g medu

125 g cukru (stačí 70g)

2 lyžičky mletého perníkového korenia

1 lyžička vínneho kameňa alebo sódy bicarbóny

Postup:

Do misy robota nadávkovať všetky suroviny a nechať ho vypracovať mäkké cesto, alebo vymiesime ručne v mise. Zabalíme do fólie a necháme odležať v chlade aspoň 24 hodín, lepšie však týždeň alebo dva. Rozdelíme na 2-3 časti a z každej vyvaľkáme plát cesta v hrúbke 2 mm. Formičkou vykrajujeme tvary, kladieme na vymastený plech (alebo vyložený papierom na pečenie) a pečieme na 160°C asi 10 minút. Pred pečením ich môžeme potrieť rozšľahaným vajíčkom, ale lepšie je urobiť to hneď po upečení, kým sú horúce – sú potom lesklejšie. Surového vajíčka sa nebojte, ak s tým neotáľate, perníčky sú dosť teplé, aby si s tenkou vrstvou poradili.  Kdesi som aj čítala, že je dobré potrieť povrch osladenou vodou a potom nie sú lesklé, ale zamatovo matné a páči sa mi aj to. Alebo potierať ich nemusíte, ak ich chcete napríklad máčať v čokoláde, alebo iba tak pribaliť na desiatu miesto keksíka.

A nakoniec:

–          korenie si pripravujem sama, nechýba v ňom badyán, anýz, klinčeky, škorica, ďumbier, kardamon, ale ani nové a čierne korenie. Posledne menované dávkujem opatrne, stačí pár guľôčiek, aby neprehlušili ostané, ale iba zariadili zaujímavý podtón.

–          vypracované cesto bude mäkké, ale odolajte pokušeniu pridať viac múky – po odležaní v chlade stvrdne a bude sa s ním pracovať dobre. V opačnom prípade budú perníčky tvrdšie

–          pečiem ich bežne v priebehu roka, zlepujem pikantným džemom a jednu stranu máčam v čokoláde. Džem a čokoláda pomôžu perníku ešte viac zmäknúť a presunú ich na inú úroveň – bohužiaľ nielen chuťou a atraktívnosťou, ale aj počtom kalórií a glykemickým indexom…

–          pokiaľ o zbytok perníčkov už nieje záujem (u nás čiste hypotetická situácia), môžu sa nastrúhané použiť miesto strúhanky pod jabĺčka do štrúdle, na dochutenie paradajkovej omáčky, či posýpať nimi zmrzlina.

–          bielou polevou maľujem perníčky iba výnimočne. Nikomu z nás nechutí a zoškrabať ju je pracnejšie, ako ju tam dostať. Ale zato nič nebráni tomu, aby ste si ich sami ozdobili

perníčky
perníčky zlepované džemom a namáčané v čokoláde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *