Rubriky
Nezařazené

Praclíky

Praclíky

Nuž…pečiem si doma chlieb i rožky, ale od posledného víkendu sú u nás hitom praclíky. Také správne – zvonku chrumkavé, vnútri mäkučké a skrz-naskrz voňavé. V hlave mi stále bežia obrázky odlomených kúskov, naberajúcich gervais alebo cottage, ale tak ďaleko som sa ešte nedostala. Praclíky miznú len tak priam kozmickou rýchlosťou. Ešte že príprava je tak jednouchá, že ju za pomoci mechanizácie zvládne aj dieťa, a stíham ich upiecť aj s dávkou rožkov ešte pred odchodom do práce. A tu je recept:

Na 16 praclíkov potrebujeme:

270 ml vlažnej vody

30 g zmäknutého masla

lyžička soli

lyžica cukru

500 g múky (najlepšia je polohrubá, ale funguje to i s hladkou)

instantné droždie (množstvo je určené na balíčku) alebo 1/2 kocky čerstvého droždia

Postup:

v už spomínanej mechanizácii jednoducho postupujeme podľa návodu – u môjho robota najprv tekuté zložky, potom tuhé, v niektorých pekárňach to je inak. Necháme vypracovať pri pomalých otáčkach cca 10 minút. Pri ručnej príprave si najprv pripravíme kvások z 2 lyžíc vody, lyžice múky a droždia. Až vzíde, tak zamiesime s ostatnými surovinami a trpezlivo hnetieme. Výsledkom je tužšie nelepivé cesto. Preložíme ho do misy vytrenej olejom, prikryjeme a necháme vykysnúť, kým nezdvojnásobí objem. Preklopíme na vál a vytvarujeme valec, ktorý rozdelíme na 16 častí (jednoduché je ho rozdeliť na polovicu a každú zase na polovicu… a tak ďalej, kým nemáme dostatočný počet dielov). Z každého ušúľame šnúru, pozdĺžne narežeme žiletkou (prípadne poriadne ostrým nožom), zatočíme okolo vlastnej osi a zlepíme kruh. Pokladieme ic plech vyložený papierom, postriekame vodou, vložíme celé do sáčku alebo igelitovej tašky a necháme vykysnúť. Mezitým si vyhrejeme rúru na 250°C. Po vykysnutí opäť postriekame vodou, štedro posypeme makom, sezamom, alebo aj ničím (to pre tých, čo semienka nemusia alebo nemajú radi) a dáme piecť. Samotné pečenie zavisí na tom, akú rúru vlastníme, V mojej stačí vlhkosť, ktorú rozprášim po praclíkoch a plechu. Tesní takmer dokonale, a nič z pary neunikne. Pri pečení v rúre, z ktorej para uniká, dáme pri nahrievaní plech, a pri vložení praclíkov tam chrstneme hrnček vody. Tá sa takmer okamžite odparí a výsledkom budú praclíky s chrumkavou kôrkou, ale mäkkou striedkou.

Zopár rád na záver:

– múku môžete použiť celozrrnú, výsledok bude zdravší a z môjho pohľadu ešte chutnejší. Ale! Múku si meliem sama, preosejem, a čo neprejde sitom, používam na rozkvasenie do chleba. To preosiate je skvelé na rožky a praclíky, sú krehké, nadýchané a voňavé. Nemám to odskúšané s kupovanou celozrnnou múkou, ale pokiaľ bude v termíne doporučenej spotreby, tak by nemal byť veľký rozdiel, aj keď celozrnná múka rýchlo zvetráva a kazí sa.

– z rovnakého cesta sú aj výborné rožky, vtedy cesto delíme na 12 častí, každý kúsok vyvaľkám a zrolujem, ďalší postup je rovnaký ako pri praclíkoch.

– Ak chcete chuť ešte viac vytuniť, tretinu múky, vody a droždia premieste deň-dva dopredu a v sáčku nechajte v chladničke. Výsledok premieste so zbytkom surovín – ďalší postup je rovnaký, ako v základnom precepte. V chlade prebehne fermentácia, ktorá vo výsledku má za následok uvoľnenie cukru z molekúl škrobu – je to zjednodušená formulácia. Striedka má potom prenikavešiu a plnšiu chuť, a kôrka sa ochotnejšie sfarbí do červena. Doporučujem všetkými desiatimi!

rožky
rožky

celozrnné rožky

4 reakce na „Praclíky“

Já svou kupovanou celozrnnou žitnou taky prosívám… nějak to prostě funguje líp. (Přidávám ji k pšeničné.)

Vypadají krásně. Já dělala preclíky prvně loni v prosinci, s partou kamarádů, kteří měli na svědomí těsto, takže nevím, jaké bylo těsto (takže díky za recept), my jen usilovně motali a pak každý dostal kopec preclíků domů. 🙂 Je to docela dobrá skupinová zábava pro partu kamarádů, kteří se u toho můžou po libosti bavit a ujídat první várky třeba s vínem, schválně to někdy zkus. 😀

Hani, k nám chodia hlavne tí čo radi jedia a o motanie záujem nemajú, ak nepočítam deti (tie by zas hlavne motali) 🙂 A chutí im to k vínu i k pivu, hlavne nech je toho veľa…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *